Створення першої в Україні DAISY–бібліотеки

 

13 травня в читальному залі бібліотеки відбувся семінар на тему: «Сучасні інформаційні системи для українських користувачів з вадами зору. Створення першої в Україні DAISY–бібліотеки». Участь у семінарі взяли:

голова громадської організації «Українська спілка інвалідів – УСІ» та керівник українсько–шведського проекту зі створення першої в Україні DAISY бібліотеки Потимко Оксана та викладачі шведської академії Svefi Алєксєй Усов та Матті Яткола. Основною метою проекту є створення підручнииків у форматі DAISY, Адже сучасних підручників шрифтом Брайля для школярів, а для студентів і поготів в Україні майже не існує, а ті, що є– застаріли. Підручники, зроблені у форматі DAISY дуже зручні в навігації – це є їхньою основною перевагою. Вони структуровані за сторінками, параграфами, розділами, тощо. Також у дейзі–книзі можна робити різні закладки, примітки та ін. Тож, коли вчитель на уроці у звичайному класі, в якому навчається незряча дитина скаже: «Відкрийте підручник на сторінці, приміром, 25», незрячий учень на рівні з усіма зможе відкрити звуковий підручник і прослухати потрібний матеріал. Пані Оксана розповіла про сам проект, що в ньому бере участь 20 незрячих фахівців з різних куточків України. Дейзі–книга створюється у два етапи: спочатку вона начитується зрячою людиною, оскільки хорошого україномовного синтезатора в нас немає, а потім за допомогою спеціальної програми книга створюється в DAISY форматі. Гості зі Швеції розповіли , що даний формат шведські програмісти розробили у зв’язку з тим, що їхня система освіти почала переходити на інклюзивнуДля того, щоб незряча дитина на уроці працювала разом зі зрячими потрібнобуло розробити такий стандарт озвученої книги, в якому б була чітко виражена структура. Розробка нового стандарту озвученої літератури почалася у 80–і роки минулого століття. На сучасному етапі до консорціуму DAISY входить 90 країн. Щороку у Швеції виготовляється від трьох до шести тисяч книг у форматі DAISY.

Оскільки поважні гості з іШвеції приїздять до нас зовсім не часто, спеціально було відведено додатковий час для спілкування з ними на теми, які стосуються життя не зрячих у Швеції взагалі.

На семінарі побіжно зачіпались й інші питання: інклюзивна освіта в Україні та Швеції, відсутність якісного україномовного синтезатора, соціальні умови проживання незрячих у Швеції, роль сучасних інформаційних технологій в обох країнах, тощо.

Тож, захід був цікавим і корисним, думаю, для багатьохлюдей і не лише в плані інформації, а й певної спонуки до дії, адже, хто як не ми самі повинні робити те, що вміємо на користь незрячих.