Незрячі «побачать» Євро-2012

12:28, 03 квітня 2012

Юлія Самаєва, Інформаційний центр «Україна-2012»

Люди із вадами зору зможуть побачити матчі Євро-2012 завдяки аудіо-описовому коментарю. Спеціально навчені коментатори будуть описувати й пояснювати усе, що відбувається на футбольному полі для цих людей, практично, ставши їхніми очима. Кожен стадіон чемпіонату отримає 30 спеціальних аудіогарнітур, за допомогою яких незрячі зможуть «побачити» футбольний матч.

Ця послуга, що реалізується в межах Міжнародного проекту УЄФА «EURO 2012: Respect Inclusion – Football with No Limits», є новаторською в Україні, однак більшість європейських стадіонів вже кілька років надають аудіо-описові коментарі спортивних подій.

 «На сьогодні австрійське телебачення надає аудіо-описовий коментар 17% усіх спортивних подій в державі, - розказує австрійський коментатор Мартін Звінщенбергер. - Ми регулярно коментуємо для незрячих усі футбольні матчі І дивізіону, всі ігри австрійської збірної, олімпійські змагання».

 Саме пан Звінщенбергер навчатиме українських волонтерів мистецтву аудіо-описового коментаря. За його словами головний акцент у такому коментарі робиться на найдрібніші деталі: кольори, жести, мімічні рухи. Це дозволяє людині із вадами зору краще уявити собі те, що відбувається на полі. «Також значну роль у цьому грають емоції, настрій інших глядачів, все це і створює атмосферу матчу», - зауважив Мартін Звінщенбергер. На його переконання, саме відчуття живого футбольного дійства та вболівання інтегрує незрячих людей в життя здорових, допомагає їм відчувати себе рівними серед рівних.

 На сьогоднішній день в Україні понад 600 тис. людей мають значні вади зору, з них понад 18% взагалі незрячі. При цьому за інформацією УЄФА понад 2,5 тис. людей з особливими потребами відвідають матчі Євро-2012 в Україні та Польщі.

«Ми щиро сподіваємось, що ця практика стане звичною для України і після Євро-2012. Зараз ми навчаємо мистецтву аудіо-описового коментаря волонтерів. Але невдовзі це може стати професією, адже вони зможуть допомогти незрячим побачити не лише спортивні змагання, а й інші соціально важливі події», - підсумував голова Національної Асамблеї інвалідів України Валерій Сушкевич.

http://ukraine2012.gov.ua